روی خط خبر

موضوع: تازه ترین ها منبع: طرفداری
امتیاز: 5 5

جدیدترین اخبار تیم پرسپولیس در حوزه news-تازه ترین ها، نشر خبر " پرسپولیس اولین قهرمان حرفه ای در فوتبال ایران / 19 سال پیش در چنین روزی از منبع طرفداری. "

پرسپولیس اولین قهرمان حرفه ای در فوتبال ایران / 19 سال پیش در چنین روزی

به گزارش طرفداری، در روز هفتم خرداد ماه سال 1381 تیم پرسپولیس که شانس اندکی برای قهرمانی در اولین دوره لیگ برتر داشت، با استفاده از غفلت استقلال جام قهرمانی را بالای سر برد. آنها در 25 بازی 46 امتیاز گرفته بودند و 2 امتیاز از استقلال کمتر داشتند، استقلال تفاضل گل بهتری هم از پرسپولیس داشت و تنها یک مساوی کافی بود تا این تیم قهرمان لیگ حرفه ای اول شود.تصمیم های علی پروین به عنوان سرمربی پرسپولیس باعث جدایی بازیکنان مهم زیادی از پرسپولیس طی سال های 78 تا 80 شد، درست است که رفتن علی کریمی و مهدی مهدوی کیا به خارج از ایران انکار ناپذیر بود اما پروین خودش اسباب جدایی احمد رضا عابدزاده، بهنام سراج، ادموند بزیک، یحیی گل محمدی، مهدی هاشمی نسب، رضا شاهرودی و جوانان آینده داری مثل هادی عقیلی و هادی مهدوی کیا را به دست خود فراهم کرد. اولین سالی بود که لیگ فوتبال ایران تحت عنوان لیگ برتر یا همان لیگ حرفه ای برگزار می شد. دوره قبلی لیگ سراسری را استقلال برده بود و این بار هم استقلال تا روز آخر با منصور پورحیدری در صدر قرار داشت. به هر حال پرسپولیس در روز آخر باید در تهران فجر شهید سپاسی شیراز را می برد و منتظر لغزش تیم استقلال برابر ملوان می ماند. مگر شکست دادن استقلال حتی در بندر انزلی کار راحتی بود؟استقلالی ها که با یک مساوی هم به لطف تفاضل گل بهتر قهرمان می شدند، با خیال راحت به انزلی رفته بودند و حتی گفته شد روز قبل از بازی در سواحل بندر انزلی سرگرم تفریح و سوار کاری و ... بودند.به هر حال آن چه رخدادش سخت بود عملی شد. ملوان برابر استقلال با گل بابک پورغلامی یک بر صفر برنده شد و پرسپولیس هم به سختی در تهران فجر شهید سپاسی را با گل ابراهیم اسدی شکست داد و با کسب 3 امتیاز 49 امتیازی شد و قهرمانی در اولین دوره لیگ برتر را جشن گرفت. سالی که حامد کاویانپور بهترین ستاره پرسپولیس بود و ستارگان این تیم افشین پیروانی، پژمان جمشیدی، رضا جباری و حمید استیلی بودند، پرسپولیس تیم بزرگی نداشت اما عزم و اراده قوی و خودباوری داشت و در آن سو، استقلال با غرور ناشی از قهرمانی در سال قبل با وجود این که ستارگان بیشتر و موقعیت بهتری در جدول داشت، قهرمانی لیگ اول را به پرسپولیس داد، افتخاری که تا ابد به عنوان اولین قهرمان در تاریخ لیگ حرفه ای برای پرسپولیس باقی می ماند. منصور پورحیدری بعد از شکست در انزلی از هدایت استقلال کنار رفت و به گفته همسرش، در همان یک شبانه روز به اندازه 10 سال پیر شد. سال ها بعد خانواده منصور پورحیدری مدعی شدند چند بازیکن در انزلی عامدانه شرایط را برای باخت استقلال فراهم کردند تا دوره پورحیدری به پایان برسد. اتهامی که مثل ده ها اتهام خیانت دیگر در این فوتبال هرگز اثبات نشد.قهرمانی لیگ اول برای پرسپولیسی ها چنان غیر منتظره بود که کارناوال شادی خیابانی برای قهرمانی این تیم به راه افتاد و شیرینی و شادباش، تحفه مشترک پرسپولیسی ها برای همدیگر بود. پرسپولیس قهرمان لیگ اول شده بود. تمام!

آخرین اخبار باشگاه پرسپولیس، تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و پرسپولیس آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار تیم پرسپولیس در حوزه news-تازه ترین ها، نشر خبر " پرسپولیس اولین قهرمان حرفه ای در فوتبال ایران / 19 سال پیش در چنین روزی از منبع طرفداری. "

 

 

اخبار گوناگون

× ×